Дезинфекция на водата в басейни
Как водата в басейна да е кристално чиста и БЕЗОПАСНА?
- добре оразмерена филтрираща система;
- оптимално движение на водните потоци в басейна;
- избор на подходящия метод или комбинация от методи за дезинфекция;
- тайната на балансираната вода.
Какво е дезинфекция на вода в плувни басейни?
1-ва стъпка: Процес на дезактивиране (растежа и размножаването) и унищожаване на патогенните микроорганизми във водата в басейна. Патогенни микроорганизми са всички гъби, бактерии, спори и вируси.
2-ра стъпка: Окисляване на различни неорганични и органични вещества (неживи органични материи, масла, слънцезащитни продукти и др.) разтворени във водата.
3-та стъпка: осигуряване на остатъчен ефект. Необходимо е да се поддържа концентрация на активни вещества, които ще посрещнат и унищожат новите микроорганизми добавени от всеки нов плувец.
Какви са изискванията за дезинфектантите за басейни?
Всички дезинфектанти за басейни трябва да отговарят на строгите стандарти за безопасност. Всеки клиент трябва да изисква актуалните сертификати за продуктите от български и европейски агенции за сертифициране на подобни продукти. Залагайте на утвърдени и познати производители на дезинфектанти. Нали не ви е все едно какви лекарства бихте си купили и откъде бихте ги закупили. Дезинфектанта дозиран във водата на басейна има отношение с вашата кожа, лигавица и дори дихателните пътища. Колкото е опасно във водата да няма дезинфектант, също толкова опасно е дезинфектантът във водата да е предозиран или със съмнително качество.
Друго много важна подробност е остатъчната концентрация на дезинфектант във водата да бъде лесно измерима и следена.
Какви са методите за дезинфекция на водата в басейна?
Най- общо методите можем да разделим на химични, физико-химични и физични.
При химичните методи – за дезинфекция на водата в басейна се дозират химични съединения (хлор, бром, активен кислород и др.), на различна основа, с висока способност за дезинфекция и окисление.
Към физико-химичните методи се отнасят тези, които с определен вид оборудване се превръща едно химично вещество или съединение в друго способно да дезинфекцира и окислява – например: електролиза, йонизация, хидролиза и озониране.
Към физичните методи можем да определим всяко оборудване, с което по физични способи се въздейства на патогенните във водата в басейна – изкуствено генерирано UV-лъчение или звуков резонанс.
Най-често използваният метод за дезинфекция на водата в басейните е този с ХЛОР. Така, че спокойно можем да говорим за методи на дезинфекция с хлор и безхлорни алтернативи за дезинфекция
Друго много важна подробност е остатъчната концентрация на дезинфектант във водата да бъде лесно измерима и следена.
Методи за дезинфекция на водата с хлор.
Хлорът и неговите съединения (органични и неорганични) са най–разпространения метод за дезинфекция на водата.
ВНИМАНИЕ: никога не смесвайте различни видове хлорни съединения. Например смесването на органични и неорганични съединения на хлора могат да бъдат токсични и дори да предизвикат взрив!
Таблетки (гранулат) бавна и бърза хлор (органична хлор – dichlor и trichlor).
Всеки ако не е слагал, поне е виждал в специализираните магазини „ хлорни таблетки за басейн“. Това са органични съединения на хлора. Те съдържат в себе си стабилизатор (циануровата киселина) срещу UV лъчи, защото подложен на слънчева светлина активността на хлора е с продължителност от 1-2 часа. Така индустрията е решила проблема с нетрайността на хлора, подложен на UV. Супер! Но вече има нов проблем – супер стабилизирани басейни. Високите нива на циануровата киселина нарушават баланса на водата и правят хлора неефективен. Да не забравяме и вредните хлорамини, като вторичен продукт.
Натриев хипохлорит (неорганична хлор) – течна хлор или белина..
Препоръчителен вариант дезинфекция на водата на вътрешни басейни без пряка слънчева светлина.
Калциев хипохлорид – хлорна вар.
Отново неорганичен продукт. Много удобен вариант за дезинфекция на вътрешни басейни. За съжаление, почти не могат да се намерят удобните за ползване таблетки на хлорна вар на нашия пазар. Не са удачен вариант за басейни в райони с висока твърдост на водата.
Солна електролиза.
Може би мнозина ще се учудят защо електролизата е тук при хлорните методи за дезинфекция. Истината е , че това е метод, при който от солта разтворена в басейна се образува хлорна молекула (Cl2) и след това хипохлориста киселина (HOCl), която всъщност е в основата на дезинфекцията и окисляването. Процесът е непрестанен и във водата се поддържа определена концентрация на натриев хлорид NaCl – сол (3-4 ppm).
Безхлорни методи за дезинфекция на водата.
Бром
Познати са като бромни таблетки. Най-често се използва натриев бромид (NaBr). Всъщност бромът убива патогените само след като се превърне в хипобромна киселина (HOBr). Хипобромната киселина е много ефективна срещу водорасли и микроби и работи в широк диапазон на рН, за разлика от хлора. По скъп вариант за дезинфекция, но добра алтернатива за малки и топли басейни или джакузита – Hot Tub на закрито.
Активен кислород (моноперсулфат).
Златния стандарт в дезинфекцията на плувни басейни. Изключително добър окислител на органични замърсители. Осигурява много ефективна дезинфекция и за разлика от хлора, не причинява дразнене на очите и неприятна миризма (дължаща се най-вече на три-хлорамините, като вторичен продукт на стабилизираната хлор). На пазара продуктът се предлага като система от два компонента А+ B. С високо качество са продуктите на утвърдени производители, като Chemoform и Bayrol.
Хидролиза.
Физико-химичен процес, при който посредством електрод водната молекула се разделя и се получава хидроксилен йон OHˉ. Той е изключително мощен окислител, но неговият живот е изключително кратък – няколко секунди. Така само водата преминала през оборудването е дезинфекцирана. Ако басейнът е с лоша циркулация на водните потоци, “мъртвите зони” и зоните до самите стени и дъното на басейна, остават незасегнати от дезинфекцията, а именно там се захващат и размножават водораслите. Хидролизата е добър вариант за съвместна употреба с друг основен дезинфектант.
Йонизация.
Физико-химичен процес при който през меден и сребърен електрод протича електричество. Отделят се медни и сребърни йони. Те са известни с високите си антисептични свойства. Препоръчителната концентрация в плувен басейн е около 0,5 mg /l (ppm). Такива нива на мед няма да повлияят на здравето, тъй като според Световната здравна организация (СЗО) водата е питейна с до 2 mg /lмед.
Тук е мястото да отбележим, че електродите (клетките) при йонизацията, хидролизата и електролизата са консуматив. Трябва да попитате вашият доставчик колко часа е животът на клетката.
Озониране..
Озонът е познат много отдавна, като окислител и дезинфектант на водата в плувните басейни. След като хлорът се появява, като ефективен и евтин начин за обработка на водата, озонът е малко позабравен. Има все повече научни данни за вторичните продукти на хлора при дезинфекция на водата – хлорамините, като вредни за хората. Озонът е добра алтернатива на хлора. В случаите, в които е належащо използването на хлор, е възможно прилагане на допълнителното озониране, което ще намали драстично количеството използван хлор и ще редуцира хлорамините до минимум.Озонът е един от най- силните окислители и дезинфектанти. Неговият живот е много кратък, около 30 минути в студена вода. При басейни с висока температура около 30°С животът му е по- малко от 15 минути. Всичко това налага той да се генерира от оборудване на място и да се подава непрекъснато във водата. Начините за генериране на озон са : UV светлина с дължина на лъчите 160 – 240 nm , от корона-разряд и от плазма. Добрите и ефективни генератори са изключително скъпи продукти, но здравето и усещането на копринено чиста вода в басейна са безценни.
Какво е балансирана вода?
Вода винаги се стреми към своя баланс. Ако тя не е балансирана може да бъде или агресивна към всички повърхности на вашия басейн, или да образува отлагания по тях. За да контролирате този баланс, трябва да следите освен pH на водата и нивата на вашия дезинфектант, и следните важни параметри:
- Температура на водата;
- Алкалност на водата;
- Нива на цианурова киселина, ако използвате органична хлор;
- Обща твърдост на водата;
- Карбонатна твърдост на водата.
Всички тези показатели можете да следите със специални фотометрични тестери за басейни или да се доверите на нашия опит и професионализъм в областта