Отопление на водата в басейните
Как можем да затоплим водата в басейна
Има различни начини за подгряване на водата в басейна, но безспорно най-ефективно и най-евтино по време на експлоатация на басейна, е когато се използват няколко източника на отопление на водата в басейна т.е. имате една гъвкава система. Това за съжаление не винаги е възможно. За да изберете някой от представените по- долу варианта, добре е да си отговорите на няколко основни въпроса:
- Каква е желаната от вас температура на водата в басейна?
- Кога планирате да е началото и края на сезона за къпане?
- Какъв тип покривало за басейн смятате да ползвате?
- Има ли топлоизолация по стените на басйна?
Слънчевата енергия
- Използвате басейна като буфер за остатъчната енергия на Вашите вакуумно тръбни или плоски слънчеви колектори. Тук по скоро слънцето спомага на друг основен източник на топлина. Ако пък искате да подгрявате басейна само с тях, трябва да сте наясно, че тяхната площ трябва да е поне колкото половината от водно огледало на басейна. Имате ли толкова подходящо място? Какво правите ако времето се развали трайно? Колко време ще трябва отново да затоплите басейна? Какво става с колекторите при слънчеви дни, когато басейна вече е зазимен? Как трябва да се зазимят колекторите? Все въпроси, които трябва да имат своето техническо решение.
- Използване на ниско-топлинни колектори за басейн от PE (полиетилен). Сравнително проста и безаварийна система. Водата от басейна директно циркулира, с ниска скорост през колекторите. Добро решение за малки басейни. Площта отново трябва да е поне половината от водното огледало на басейна. Препоръчително е да се разполагат на юг или югоизток, с наклон от 30° спрямо хоризонта. И тук зависите от доброто слънце-греене и добре пресметнатия дебит и скорост на протичане на водата. На снимката сме показали един от многото разновидности на подобни слънчеви колектори за отопление на водата в басейни.
Използване на съществуващия топло-източник на къщата- котел на газ, пелети или друго гориво.
Трябва да знаете дали Вашият котел има мощност да отоплява и басейна. Ако пък тепърва проектирате отоплението на вашата къща и имате басейн, трябва да предвидите и мощност за него. Каква трябва да е мощността за затопляне на басейна? Прочетете тук. При тази система се използват топлообменици (кожухотръбни и пластинчати ). Правилното оразмеряване на топлообменика , сечението на тръбите и регулиращата автоматика е ключово за добрия резултат.
Електрически подгреватели за басейни
Най- разпространения ,но и скъп начин да затоплите водата в басейн. Няма електрически нагревател, който да консумира 1 kw електрическа енергия и да отдава 1 kw. топлинна мощност, тя винаги е по- малко. Около 75-80 % т.е. КПД 0,75. Системата на отопление на басейна с електрически нагревател е сравнително проста, а разнообразието от електрически нагреватели на пазара е голямо. Инвестицията за оборудването е ниска, но разходите са високи.
Термопомпи за басейни
За разлика от нагревателя при термопомпата нещата изглеждат доста по-добре. За 1 kw. електрическа мощност може да получите до 4–7 kw. топлинна мощност. Технологията непрекъснато се развива и термопомпите стават все по- ефективни, евтини и тихи. На видовете термопомпи няма да се спираме. Ще отбележим, че тук говорим за термопомпи въздух-вода и по- конкретно термопомпа- моно-блок въздух-вода за отопление на басейни. Те биват ON/OFF и инверторни термопомпи. Първоначалната инвестицията е висока (особено за инверторните модели), но експлоатационните разходи са ниски.
Каква термопомпа да избера?
Това което трябва да знаете е, че най-общо има три вида термопомпи:
- Старт-стоп термопомпи – работят на пълна мощност докато достигнат зададената температура, когато водата изстине тя се включва отново на пълна мощност и наваксва загубите. Многократните пускове и стопове несъмнено се отразяват на живота на компресора. Те са по шумни и по енергоемки. Работят до около 5 °С на околната температура.
- Инверторни помпи – най-често работят в три режима. Един на пълна мощност- при първоначално затопляне на водата в басейна. Втори режим на работа на 60% или 75% от пълната мощност за поддържане на температурата в басейна. И трети на 25% или 30% от мощността за поддържане на някаква минимална температура, когато басейна не се ползва дълго време. Това дава по-голяма ефективност и леко намалени разходи за отопление.
- Пълен инвертор – най-скъпите и икономични термопомпи. Прецизна електроника командва работата на компресора, оборотите на вентилатора и променя мощността на термопомпата. Мощността намаля пропорционално с достигане на зададената температура. Вида на фреона при тези термопомпи позволява ефективна работа на термопомпата до -5°С. Има модели за целогодишно подгряване на вътрешни басейни, които работят дори до -15°С.