Как да изчислим необходимата топлинна мощност за затопляне на водата в басейна
Най-ефективен, най-икономичен и все по-налагащ се в практиката начин на затопляне на водата е термопомпата за басейни. Има достатъчно информация как работи топлинната помпа, какви са предимствата на инверторните термопомпи и какви параметри трябва да се съблюдават, за да направим правилния избор на термопомпа за нашият басейн, затова и няма да се спираме на тези въпроси.
Когато говорим за изчисления трябва да направим няколко уточнения и да отчетем основните фактори, влияещи на затоплянето на басейна и поддържането на температурата на водата.
- Каква е формата на басейна и може ли да се покрие водното огледало;
- Какво покривало се използва – обикновено полиетиленово, мехурчесто покривало или ламелно покривало от PVC или поликарбонат, или пък телескопична покривна конструкция;
- Вид на басейна – със скимери, с преливен улей или тип “инфинити“ (безкраен хоризонт). При последните два трябва да се отчете допълнителното охлаждане на водата в следствие на преливането;
- Каква е конструкцията на басейна – обикновена поцинкована ламарина облицована с PVC фолио, корито от стъклопласт, монолитна модулна структура, или монолитна стоманобетонна конструкция.
- Решен ли е въпроса с топлоизолацията на стените на басейна. Доколко добре е решена тази топлоизолация на басейна.
Ако искаме ефективно затопляне на басейна, трябва намалим до минимум топлинните загуби на водата.
Как да избера термопомпа за басейна
Да направим някои изчисления, които ще помогнат при избора. Като начало нека се абстрахираме от топлинните загуби на водата в басейна и се опрем на физиката.
Една килокалория (1kcal) представлява количеството енергия, необходимо да се повиши температурата на 1 кг вода с 1°C.
1 килокалория (kcal) = 0,001163 Киловат часа (Kwh)
Пример: Ако един басейн е с размери 10м/5м и дълбочина 1,5м, неговият обем е приблизително 50м3 или 50 000 литра (кг). За да затоплим това количество вода с 1°C са необходими:
50 000 л * 1 kcal= 50 000 kcal
или превърнато в киловат часа топлинна енергия
50 000 kcal * 0,001163Kwh топлинна мощност = 58,18 Kwh топлинна енергия
В обобщение за басейн с 50 м3 за повишаване на температурата с 1°C ще са необходими 58 Kwh топлинна енергия.
Ако трябва да изведем просто и разбираемо правило от този пример, то е:
За да затоплим 1 м3 вода с 1 °C са необходими 1,163 Kwh
Нека продължим с изчисленията. Басейнът се намира в гр.София и температурата на водата, с която пълним басейна е около 12°C. Ако искаме да затоплим водата с термопомпа до 30 °C, това означава повишаване на температурата с 18 °C . За нашия пример се получава:
18°C * 58 Kwh = 1044 Kwh топлинна енергия
В рамките на нормалното е това затопляне с термопомпа да се постигне за около 3 – 4 дни или 72 – 96 часа.
1044 Kwh / 72 часа = 14,5 Kwh топлинна енергия
Или
1044 Kwh / 96 часа= 11 Kwh
Подходящата за нашият пример термопомпа ще трябва да осигури така получената топлинна мощност 14,5 – 11 Kwh. Имайте в предвид, че тук става въпрос за топлинна мощност, а не за електрическа. Термопомпа с подобна топлинна мощност консумира около 3 Kwh електрическа мощност.
Вижте ревю и цени на едни от най- добрите модели инверторни термопомпи за басейни.
Какъв е разхода на електроенергия за отопление на басейна с термопомпа
В следващите статии ще ви запознаем с топлинните загуби на басейна и ще пресметнем разхода на електроенергия за един сезон от Май до Септември.