Видове покривала
Соларни или изотермични покривала
Мехурчестите покривала са най-бюджетния вариант за предпазване на водното огледало на басейна. Изработени са от полиетиленова мембрана с дебелина от 400 или 500 микрона (1 микрон = 0,001 mm ), без да се включват мехурчетата в тази дебелина.
Дебелината на материала определя и тяхната топло-пропускливост и времето за тяхната експлоатация. Предлагат се в син, сребрист или черен цвят. Средната продължителност на живот на такъв тип покривало е три сезона. В следствие на UV лъчите, хлорът, небалансираната вода и механичните въздействия, материалът губи своите качества и покривалото се къса и разпада във водата.
Изотермичните покривала се навиват най-често на ръчни механизми, с вал от алуминий. Такива механизми са предназначени за навиване на покривало с площ максимум 50-60 м2. За по големи покривала се предлагат подсилени механизми.
Автоматични ламелни покривала
Изключително популярни и едни от най-ефективните покривала за басейни. Ламелите са кухи с няколко секции. Широки са от 60 до 83 мм, а материалът е PVC или поликарбонат. Всеки един ламел е херметизиран с капачки от двата си края, които се лепят с ултразвукова заварка за PVC ламелите и с PU лепило за ламелите от поликарбонат. Всеки ламел трябва да отговаря на френския стандарт NF P90-308 – покривалото трябва да издържа на тежест от 100 кг/м2.
Ето и някои от най важните характеристики на ламелите:
Устойчивост на удар PVC - 118 j/m PC - 442 j/m Минимална температура PVC до -10 °C PС до -30 °С Максимална температура PVC до + 65 °C PC до + 120 °C
Средната продължителност на живот на ламелите на покривалата е над 10 сезона. Процесите на покриване и откриване на басейна са напълно автоматизирани. Валът за навиване на покривалото може да бъде разположен както над водното ниво, така и под водното ниво, в специална ниша или зад предпазен капак. Контролното табло на покривалото (предлагано от водещите производители) може да управлява и синхронизира почти всички процеси в басейна.
Покривни конструкции от поликарбонат
Най-добрия вариант да удължите сезона, но и една от най-скъпите опции на покривала за басейни. Предлагат се различни по височина покривни конструкции: ниски- модел HORIZONT, средно високи- модел SKY и високи- модел HARMONIE Покривалото е разделено на няколко телескопични сегмента и всички те се събират в единия край на басейна под най-високия модул. Движението на модулите се осъществява ръчно чрез плъзгане по релси. Има, разбира се, и модели, при които процесът е автоматизиран.
За басейни с разчупени форми има вариант на стационарни покривни конструкции, които се отварят странично. Отваряемите части се плъзгат под тавана на покривалото. Такъв вариант е модела Galaxy.
Kонструкцията на покривалата е от алуминиеви профили в различен цвят. Поликарбоната, който се използва за остъкляване е два варианта:
– поликарбонат с двойна стена, тип „вафла“ с дебелина от 8 до 10 мм;
– поликарбонат “cristalclear” от 3 до 5 мм.
Всички покривала трябва да отговарят на френските норми за сигурност, което гарантира товароносимост на покривната конструкция от 40 кг/м2. При екстремни снеговалежи през зимата трябва да имате готовност да подсигурите премахването на снега.
Ползите от покривалата за басейни
- Намаляват топлинните загуби;
- Допълнително абсорбират топлина от слънцето;
- Плътните покривала ограничат светлината, необходима за развитие на водорасли във водата;
- ограничават изпарението;
- поддържат водата чиста, предотвратяват падането на замърсители във водата;
- намаляват консумацията на вода за допълване и препарати за поддръжка на водата.
Колко пестите с покривалата за басейни
Външните басейни имат големи топлинни загуби. Те зависят от температурата на водата, която поддържате, от температурата на въздуха, от силата на вятъра и няколко други фактори. Експериментално е доказано, че топлините загубите на външни басейн са от 400 до 650 W/m2/h (вата на всеки 1 м2 от водното огледало за 1 час). С използване на ламелно покривало можете да минимизират тези загуби до 150-200 W/m2/h.
Нека да илюстрираме с един пример:
Външен басейн с размери 10м х 5м.
Водно огледало 50м2.
Загуби без покривало- 50м2 *650W/m2/h = 32 500W/h
Загубите са предимно през нощта или при ветровито и лошо време. Приемаме това време за 10 часа на денонощие.
Загубите за ден стават 10h *32 500W/h=320 500 W или 325 kW.
Тук трябва да уточним, че става въпрос за топлинна мощност. Ако басейнът се затопля с термопомпа, с КПД 5, бихте произвели тази топлинна мощност с 325/5= 65 kW електрическа мощност. В парично изражение около 20- 25 лв всеки ден и около 750 лв на месец. Ако сезонът е от м Май до м Септември, това прави 5*750лв= 3 750 лв на сезон.
Ако имате ламелно автоматично покривало модел NEO , за четири сезона ще възвърнете инвестицията си. Разходите за отопление с термопомпа ще намалеят до максимум 150 лв на месец.
Нека добавим и допълнителните ползи:
- Несравнимото удобство на автоматичното покриване и откриване на басейна.
- По- малко поддръжка на басейна.
- По- малко разход на вода.
- По-малко разход препарати за поддръжка на водата в басейна.
- Покривалото може да направи басейна безопасен за малки деца и домашни любимци, ако се ползва опцията за заключване на покривалото- SAFETY SYSTEM.
- Спокойствие, удобство и престиж…..безценно, нали?